Taşpınar Tarihi

Taşpınar Tarihi

 TAŞPINAR KASABASI

Kasabamız Aksaray'ın güneyinde yaklaşık 30 km. uzaklıktadır. Aksaray-Adana E-90 Karayolu üzerinde bulunmaktadır. Taşpınar Kasabamız 1957 yılında belediye olmuştur. 2021 yılı TÜİK verilerine göre nüfus sayısı 2.759 kişidir. Bunların 1.373'ü Erkek, 1.386'sı Kadın olarak sayılmıştır. 


TARİHİ

Tarihi kaynaklarda Taşpınar’ın ilk kez Yavuz Sultan Selim zamanında Azerbaycan’dan gelen bir Türk kavmi tarafından tahmini 1515 yılında kurulduğu, ancak iklimin elverişsizliği nedeni ile köyü terk ettikleri ve Karapınara bağlı Hotamış’a yerleştikleri, boşalan Taşpınar’a ise daha sonraları Hasan dağı eteğindeki Tokarız köyünden gelenlerin yerleştikleri bilinmektedir.
 


COĞRAFİ KONUM

Kasaba 1113 rakımlı Aksaray ilinin güney kısmında 27 nci km de önceleri içinden geçen sonraları kenarına alınan E90 Devlet Karayolu güzergahında, iki tepenin arasına yayılmış, şimdilerde ise kasaba önünde bulunan düzlüğe doğru genişleyerek yerleşim alanını oluşturmuştur. Taşpınar 1957 yılında belediye statüsüne kavuşmuştur. Ankara- Adana yolunun tam ortasında olması nedeni ile ulaşım sorunu yoktur.


EKONOMİSİ

Kasabanın geçim kaynakları tarihi Taşpınar halısı, Tarım ve hayvancılıkdır. Ayrıca Aksaray’imizin sanayi bakımından can damarı olan Organize Sanayi Bölgesi kasabamız sınırları içerisinde olduğundan, son yıllarda insanlarımız buradaki fabrikalarda çalışarak geçimlerini temin etmektedirler.


KÜLTÜR SANAT

Taşpınar kültürü denince akla ilk gelen tarihi Taşpınar halılarıdır. Taşpınar halısının tarihi bazı kaynaklarda XIV.yy. da Ibn-i Batuta’nin bildirdiğine göre o tarihlerde dokunduğu, Mısır, Hindistan ve Çin’e dahi ihraç edildiği bildirilmiştir. Kendine has tamamen doğadan elde edilen malzemelerle boyanan iplerle, el tezgahlarında dokunan Taşpınar halılarının ünü tüm Türkiye ve Dünyada tanınmakta ve ihraç edilmektedir.


EĞİTİM

Kasaba’mızda şu anda bir adet Lise ile bir adet Ilköğretim okulu eğitim hizmeti vermektedir. Ayrıca 1966 yılında kurulan zengin bir Kitap çeşidi ve sayısına sahip olan Taşpınar Halk Kütüphanesi de öğrenci ve vatandaşlarımıza faydalı hizmetler vermektedir.


SAĞLIK

Kasabamızda 1974 yılında kurulmuş olan Sağlık Ocağı o tarihten beri düzenli olarak sağlık hizmeti vermektedir. Son yıllarda bu Sağlık Ocağımız 112 ACIL istasyonuna dönüştürüldüğünden sağlık personeli sayısı da arttığından sağlık hizmeti daha iyi ve düzenli hale gelmiştir.
 

Taşpınar Tarihi
----------